اخبار مهماسنادخزانهاوراق رهنیاوراق مشارکتصکوکگواهی سپرده

ارزش بازار اوراق بدهی از ۷٫۵ میلیارد دلار عبور کرد

 

آمار ها نشان می دهد ارزش بازار اوراق بدهی از مرز  ۲۸ هزار میلیارد تومان معادل ۷٫۵ میلیارد دلار عبور کرده است.

به گزارش بورسک،اوراق بدهی ابزاری برای دولت و بخش خصوصی برای تامین مالی بلند مدت است. بخش عمده اوراق بدهی توسط دولت ها منتشر می شود.آنها سعی می کنند بوسیله انتشار این اوراق بخشی از منابع مالی طرح ها و پروژه های خود را تکمیل کنند یا ازطریق آنها بدهی هایشان را بپردازند. در ایران نیز دولت از سه سال پیش به دلیل کسری بودجه شدید و کمبود منابع بانکی تصمیم گرفت منابع مالی مورد نیازش را برای پرداخت بدهی هایش از طریق فروش اوراق بدهی و مشخصا صکوک و اسناد خزانه تامین کند .

بازار اوراق بدهی در جهان قدمتی دیرینه دارد در ایران هم از سال ۹۵ با کاهش نرخ تورم و سود سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاران بیشتری به این بازار جذب شدند چرا که بازار های مسکن،طلا،ارز و بورس همگی در رکود بودند و سود  اوراق بدهی از بازار سپرده های بانکی هم بیشتر بود،در عین حال اوراق بدهی یک منبع مناسب سود برای صنددوق های سرمایه گذاری هم محسوب می شود بر این اساس از سال ۹۴ تاکنون رو زبه روز به حجم بازار اوراق بدهی اضافه شده است. این رشد به قدری پر شتاب بوده است که سال قبل نزدیک به یک چهارم معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص داد در حالی که تا همین چند سال پیش ارزش کل معاملات اوراق بدهی در بورس آن قدر کم بود که می شد این آمار ها را در جداول آماری در نظر نگرفت.

بخش عمده اوراق بدهی که در طول این دو سال منتشر شده است صکوک و اسناد خزانه اسلامی بوده است.

اسناد خزانه اسلامی  نوعی اوراق بدهی برای بازپرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران است. این اوراق  طبق قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور و با هدف تسویه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی، از ۸ مهر سال ۱۳۹۴ برای اولین بار در فرابورس عرضه شد و توانست در مدت زمان کوتاهی ۲۶ درصد بازده نصیب سرمایه گذارانش کند از ان زمان تاکنون دست کم در ۲۰ مرحله اوراق بدهی در بورس و فرا بورس منتشر شده است .

ارزش کل بازار بدهی

بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده ارزش کل بازار اوراق بدهی در ایران از مرز ۲۸ هزار میلیارد تومان عبور کرده است از این مقدار ۱۰ هزار میلیارد تومان در بورس و ۱۸ هزار میلیارد تومان در فرا بورس منتشر شده است.

آمار ها نشان می دهد به صورت سنتی بخش عمده اوراق بدهی منتشر شده در بورس به اوراق مشارکت اختصاص یافته است. از مجموع کل اوراق بدهی منتشر شده ۱۱ هزار میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق مشارکت بوده است که از این مقدار ۸۶۰۰ میلیارد تومان در بورس و ۲۵۰۰ میلیارد تومان در فرا بورس عرضه شده است.

بعد از اوراق مشارکت بیشترین مقدار در اختیار اسناد خزانه اسلامی و صکوک است.

تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی در فرا بورس منتشر شده است اما این بازار فعلا انحصارا در اختیارفرا بورس است و تاکنون اسناد خزانه اسلامی در بورس منتشر نشده است.

همچنین تاکنون بیش  از۵ هزار میلیارد تومان صکوک در بازار سرمایه دادوستد شده است که بخش اعظم آن در فرا بورس عرضه شده است.

۸۵ درصد از بازار اوراق بدهی را در بورس اوراق مشارکت تشکیل می دهد و ۱۰ درصد مربوط به اوراق صکوک است.

اما وضعیت بازار فرا بورس قدری متفاوت است،بازار اوراق بدهی فرابورس تنوع بیشتری دارد. اکنون ۳۳ درصد از کل معاملات اوراق بدهی را در فرا بورس اسناد خزانه و ۲۵ درصد را اوراق صکوک تشکیل می دهد. در بازار فرا بورس همچنین ۱۵ درصد از معاملات به اوراق گواهی سپرده اختصاص داد و ۱۵ درصد نیز مربوط به اوراق مشارکت است.

در فرا بورس همچنین تاکنون ۲۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه  منتشر شده است که این مقدار دست کم ۱۲ درصد از کل بازار بدهی فرا بورس است.

 

اثر بازار بدهی در اقتصاد

بدهی به زبان ساده به معنای مصرف بیشتر کالاها و خدمات در زمان حال در ازای پرداخت بهای آن در زمان آینده است. چنانچه دولتی بتواند با امکاناتی این رفتار را در جامعه توسعه دهد، عملا آن جامعه می‌تواند مصرف بیشتری را در زمان حال انجام داده و در مقابل پرداخت آن را به آینده موکول کند.

سیاست توسعه بدهی می‌تواند باعث رشد اقتصادی کشور شود. سیاست توسعه بدهی در گام نخست و به شرط آنکه جامعه با کمبود کالاها و خدمات مواجه نباشد، رفاه جامعه را افزایش خواهد داد. به طور معمول، منابع مورد نیاز برای بدهی از دو محل تسهیلات بانکی داخلی و یا خارجی قابل تأمین است.

توسعه بدهی با تحریک طرف تقاضا چه از طریق تحریک مصرف و چه سرمایه گذاری می‌تواند موجب رشد اقتصادی کشور شود. تجربه بحران‌های اقتصادی دنیا و کشورهای مختلف نیز نشان می‌دهد که طی دو قرن اخیر همه کشورهایی که سیاست بدهی را پیش گرفته‌اند در ابتدا دوره طلایی رونق در اقتصاد را تجربه کرده‌اند.

تعیین نرخ سود

در اغلب نقاط دنیا اوراق بدهی تعیین کننده نرخ بهره واقعی در اقتصاد است.

در ایران تنها سیاست‌گذار برای تعیین نرخ بهره، بازار پول  است و بانک مرکزی و بازار پول نرخ اوراق را تعیین می کنند اما به طور عام نرخ بهره باید توسط بازار های مالی مشخص شود.

با این شرایط با انتشار شاخص بازار اوراق بدهی این امکان فراهم خواهد شد که نرخ بهره به درستی و توسط بازار کشف شود. این اتفاق می تواند تحولات عمیقی را در اقتصاد به وجود بیاورد و برای نخستین بار منجر به تعامل بازار پول و سرمایه شود،هرچند به نظر می رسد بانک مرکزی نسبت به چنین تصمیم هایی زاویه داشته باشد.

 

ارزش کل بازار بدهی بورس تهران
نوع اوراق حجم عرضه
اسناد خزانه اسلامی ۰
اوراق مشارکت ۸۶,۰۴۴,۲۱۵
اوراق اجاره ۸,۳۵۰,۰۰۰
اوراق سفارش ساخت ۱,۶۲۹,۳۱۴
گواهی سپرده
اوراق مرابحه ۵,۰۰۰,۰۰۰
کل بورس ۱۰۱,۰۲۳,۵۲۹

 

 

ارزش کل بازار بدهی فرا بورس
نوع اوراق حجم عرضه
اسناد خزانه اسلامی ۶۰,۰۰۰,۰۰۰
اوراق مشارکت ۲۵,۰۹۸,۳۶۲
اوراق اجاره ۴۵,۲۳۲,۷۸۴
اوراق سفارش ساخت
گواهی سپرده ۲۶,۰۰۰,۰۰۰
اوراق رهنی ۳,۰۰۰,۰۰۰
اوراق مرابحه ۲۱,۵۶۴,۰۰۰
کل فرابورس ۱۸۰,۸۹۵,۱۴۶

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن