اخبار مهمپتروشيمي

پتروشیمی جم در راه بورس استانبول

سهام پتروشیمی جم به عنوان یک مگا پروژه ایرانی  و چهارمین واحد برتر الفین جهان که دست کم ۲ میلیارد دلار ارزش دارد به زودی در بورس استانبول عرضه می شود.

به گزارش بورسک،سال قبل وقتی حسن روحانی به ترکیه سفر کرد زمزمه های عرضه سهام پتروشیمی جم مطرح شد،قرا بود بعد از آنکه صورت های مالی این شرکت را یک حسابرس بین المللی تایید کرد صندوق بازنتشستگی کشوری به عنوان سهامدارا عمده این شرکت سهام این شرکت بزرگ را در بورس استانبول عرضه کند. مطابق آخرین اخبار دریافتی مراحل پایانی مذاکرات بین بورس های تهران و استانبول برای عرضه سهام در جریان است و دیروز در جریان انجام یک کنفرانس ویدیویی بین دو بورس بزرگ منطقه توافق های نهایی در این باره انجام شده است.

صندوق بازنشستگی که با خرید هزاران میلیارد تومان از سهام شرکت های بورس ،از بزرگ ترین بازیگران بورس است، قصد دارد ۱۵ درصد از سهام این شرکت را در استانبول عرضه کند این هلدینگ ایرانی همچنین قصد دارد پتروشیمی جم اکنون با ارزشی معادل ۷۶۰۰ میلیارد تومان دست کم ۲ میلیارد دلار ارزش دارد و جزو ۱۰ شرکت بزرگ بورس است.

صندوق بازنشستگی همچنین در نظر دارد بخشی از سهام شرکت ملی نفتکش و پروپیلن جم را هم در بورس تهران ول عرضه کند. تحلیل گران فقط ارزش سهام شرکت ملی نفتکش ایران را ۵ میلیارد دلار برآورد می کنند. شرکت ملی نفتکش ایران پس از خرید ٢٠ شناور حمل نفت خام در دو سال و نیم گذشته از کشور چین، هم اکنون ۴٢ نفتکش غول پیکر (وی ال سی سی) در ناوگان خود دارد و در حال حاضر بزرگترین ناوگان نفتکش های غول پیکر دنیا است. این شرکت هم اکنون در حال مذاکره برای بازگشت به بنادر اروپایی پس از لغو تحریم ها است.

بخش دیگری از سهام این شرکت در اختیار تامین اجتماعی است.

شرکت های شبه دولتی سرمایه گذاری تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری برای اصلاح ساختارشان نیاز به عرضه سهام شرکت های زیر مجموعه شان دارند.این اتفاق ها بعد از ان افتاد که رئیس جمهوری در سفر به ترکیه مذاکراتی با مقامات بورس استانبول انجام و قرار است. هنوز مقامات بورس تهران خبر های مربوط به عرضه سهام پتروشیمی جم در بورس استانبول را علنی نکرده اند اما

 خبر های دریافتی  نشان می دهد که مذاکرات نهایی برای  عرضه پتروشیمی جم انجام شده و صورت های مالی این شرکت نیز از سوی یک حسابرس بزرگ بین المللی تایید شده است.

دیروز ۵ عصر به وقت تهران جلسه ای از طریق ویدیو کنفرانس بین مقامات ارشد بورس استانبول و بورس تهران برگزار و مقدمات عرضه سهام پتروشیمی جم مورد بحث و بررسی قرار  گرفت.آن طور که خبرهای دریافتی نشان می دهد توافق هایی نهایی در این زمینه انجام شده است.

اهمیت عرضه سهام این شرکت در بورس استانبول به قدری است که قادر است حتی بر روی شاخص بورس تهران  هم تاثیر داشته باشد. درصورتی که سهام این شرکت به قیمت بالاتری نسبت بورس تهران عرضه شود پیش بینی می شود این موضوع بر روی قیمت سهام همه شرکت های بورس اثربگذارد.

پیش از این شرکت های ملی صنایع مس،سرمایه گذاری غدیر و فولاد مبارکه اصفهان هم تلاش کرده بودند که سهامشان را در بورس های خارجی عرضه کنند اما به دلیل اینکه صورت های مالی شان با استاندارد های بین المللی همخوانی نداشت در این راه موفق نبودند.

عرضه ایرانسل در تعلیق

یکی دیگر از شرکت هایی که قرار بود سهامش به طور همزمان در۳ بورس تهران،استانبول و ژوهانسبورگ عرضه شود،شرکت ایرانسل بود.

همزمان با پرونده عرضه سهام پتروشیمی جم پرونده عرضه سهام ایرانسل در بورس تهران ، آفریقای جنوبی و استانبول هم در دست بررسی است اما به دلیل پیچیدگی های قرارداد منعقد شده میان طرف ایران و آفریقایی عرضه سهام این شرکت با دشواری های بزرگی مواجه شده است.

سهامدار عمده شرکت ایرانسل باید بر اساس قانونی که در سال ۸۴ به‌تصویب رسید، برای انطباق با شرایط و روال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۲۱ درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از طریق بورس می کرد اما باگذشت ۱۲ سال از آن تاریخ سهام این شرکت همچنان نه در بورس تهران و نه در بورس های منطقه ای عرضه نشده است.

طولانی شدن زمان عرضه سهام ایرانسل در بازار سهام به این دلیل است که در زمان عقدقرار داد مشارکت شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی برای تاسیس شرکت ایرانسل هیچ بندی در قرارداد برای اینکه طرف آفریقایی ملزم به عرضه سهام از طریق بورس است نشده بود. این در حالی است بر اساس قانون سهام این شرکت باید بعد از مدتی در بورس عرضه می شد.و مسولان دولت بارها از این موضوع سخن گفته بودند که طرف آفریقایی موظف است پس از مدتی سهامش را عرضه کند.

ماجرا از این قرار است که اگر قرار باشد هریک از طرفین بخشی از سهامشان را عرضه کنند کرسی های هیات مدیره را به نفع دیگری از دست خواهند دادو این موضوع در نحوه مدیریت ایرانسل تغییرات بزرگی ایجاد خواهد کرد بر همین اساس هیچ یک از طرفین حاضر به عرضه سهام نیستند.

 در حال حاضر ۴۹ درصد از سهام این شرکت در اختیار ام تی ان آفریقای جنوبی و ۵۱ درصد در اختیار طرف ایرانی است بنابر این اگر قرار باشد سهامدار ایرانی بخشی از سهامش را بفروشد کنترل این شرکت را از دست می دهد.

پیش از این یکی از مسولان سابق سازمان بورس و از مدیران فعلی بورس تهران راه حلی را برای حل مشکل عرضه سهام ایرانسل ارایه کرده بود که از جزئیات به نتیجه رسیدن این راه حل اطلاعاتی در دست نیست. در تازه ترین رویداد سال قبل هیاتی مشتکل از شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی به تهران سفر کرد و در ملاقات با مقامات بورس تهران راه حل های عرضه سهام را بررسی کرد. آن طور که مسولان بورس تهران هم سال قبل تایید کردند به دنبال انجام این مذاکرات در خواست عرضه سهام ایرانسل به مقامات بورس تهران ارسال شده است اما بورس تهران تلاش است بخشی از سهام این شرکت را در بورس های استانبول و ژوهانسبورگ هم به صورت همزمان عرضه کند.

به اعتقاد کارشناسان در صورت عرضه سهام این شرکت ها در بورس های بین المللی راهی برای عرضه سهام سایر شرکت های ایرانی در بورس های منطقه ای هم باز خواهد شد و بازار سهام ایران از حالت جزیره ای خارج خواهد شد و به یک بورس منطقه ای تبدیل خواهد شد. به زعم تحلیل گران این اتفاقات همچنین اثرات بین المللی و سیاسی مناسبی برای تحکمیم روابط دیپلماتیک ایرادن دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن